Tuesday, October 28, 2014

بازگشت قفسه ، بفرمایید ته صف!

ایده اولیه «فایل های پورتابل اسناد» مشهور به پی دی اف در اوایل 1991 زده شد. زمانی که نیاز کاربران کامپیوتر به استفاده از اسناد یکدیگر رو به افزایش بود و از طرفی تمامی سیستم ها از پلتفورم های یکسان برخوردار نبودند. پی دی اف در واقع محتوایی از فرمت متن و تصاویر مابین آن را حفظ کرده و از آشفتگی و به هم ریختگی متن جلوگیری میکرد. شرکتی آدوبی با ابتکار این فرمت در واقع یکی از مهم ترین فرمت های کاربردی دنیای دیجیتال را که دیگر امروز با داشتن ایزو و استانداردهای مختلف ، به يک نیاز تبدیل شده اند را بنا نهاد.
ورود فایل های پی دی اف به دنیا دیجیتال ایران عمری حدود پانزده سال یعنی اواخر سال 1377 دارد ، زمانی که روزنامه همشهری نخستین نسخه های دیجیتال روزنامه اش را در اینترنت قرار می داد. به تدریج و تا اواسط دهه نود کتاب هایی از نویسندگانی که کتابهایشان کمتر به قفسه کتابفروشی ها راه پیدا می کرد، از طریق پنجره های ویندوز به صفحات نمایش خانه ها راه پیدا کردند. نویسندگانی که فقط اسمشان در گوشه و کنار کتابهای درسی می آمد تا مبادا مولفان کتاب های درسی دچار عذاب وجدان شوند که چرا مثلا از صادق هدایت در کتاب های درسی اثری نیست! اشعار فروغ فرخزاد در آن دوران از این وبلاگ به آن وبلاگ دست به دست میشد و کولاک می کرد. فایل دیوان اشعار شاعرانی چون حافظ و سعدی نیز که به وفور و با تزیینات مختلف منتشر میشد. کم کم کسانی که دستشان به وزارت رشید ارشاد هم نمیرسید ، شروع به انتشار مکتوبات خود در فضا اینترنتی کردند، سونای زعفرانیه نوری زاده از آن دست کتاب هایی بود و هست که هنوز هم عده ای صفحات مختلف وب را برای یافتنش مرور می کنند. قفسه برای اشتراکghafaseh.4shared  تقریبا درچنین فضایی متولد شد. هدف اولیه پایگاه در واقع جمع بندی و همگون سازی لینک های دانلود بود ، بگونه ای که نگرانی از بابت حذف شدن لینک ها به هر دلیل وجود نداشته باشد. کاربران به عنوان یک کتابخانه به آن مراجعه کنند و اگر زمانی فایل کتاب را از دست دادند مجددا به پایگاه مراجعه کنند و از ساختار منظم آن فایل را دریافت کنند. در شرایطی که قفسه تا اواسط سال 90 حتی بخش مستندات تصویری و موسیقایی خود را نیز فعال کرده بود به اجبار و به دلیل انتشار چند کتاب انگلیسی زبان از سوی مرجعی در انگلستان به نقض قوانین کپی رایت متهم شد و صاحب حقیقی اکانت که ساکن بریتانیا می باشد، در یک مورد به پرداخت 75 پوند و در موردی دیگر به مبلغ 1060 پوند جریمه گردید. پس از این اتفاق و تا به امروز قفسه وقفه ای سه ساله را داشته است.
جالب است که در این مدت ، بیشترین تقاضا از قفسه ، در خصوص انتشار لیست های طبقه بندی کتاب ها بوده است . لیست هایی که به نوعی دایره المعارف کتاب های الکترونیکی مهم در فضای مجازی بوده اند. با این مقدمه نچندان کوتاه ، روش جدید فعالیت قفسه به شرح ذیل اعلام می گردد.
1-     انتشار فصلنامه GHSBN جهت بررسی و طبقه بندی کتاب های موجود خود با استاندارد قفسه.
2-     ارسال پست های گهگاهی سبد کتاب به جای جمعه بازارهای سابق که شامل یک فایل Rar دارای رمزGHSBN از طریق سرور 4shared به عنوان پیشنهاداتی برای خواندن است.
3-     معرفی و نقد سایت ها و وبلاگ های فعال در عرصه نشر الکترونیکی.
مثل همیشه همراه ما باشید.

No comments:

Post a Comment

درخواست ها و نظرات شما همواره پشتیبان تیم قفسه بوده است.

آخرین کتاب های الکترونیکی کتابناک

Our Main Traditional References